Wiener Philharmoniker (2025) - 1/10 Oz - investicijski zlatnik
Wiener Philharmoniker (2025) - 1/10 Oz - investicijski zlatnik
Materijal: zlato
Čistoća: 999.9/1000
Težina: 3,11 g (1/10 oz)
Promjer: 16 mm
Kovnica: Austrijska kovnica (Münze Österreich)
Zemlja porijekla: Austrija
Nominala: 10 eura
Isporuka: u tubi dvadeset komada, kutija 500 komada
Uz klasične investicijske zlatnike kao što su Maple Leaf, Kenguroo i Krugerrand, nijedan investicijski portfelj ne bi trebao biti bez Bečke filharmonije.
Bečku filharmoniju proizvodi Austrijska kovnica po narudžbi austrijske vlade od 1989. godine. Svoju brzorastuću popularnost uglavnom zahvaljuje činjenici da je filharmonija prvi europski zlatnik čistoće 999,9/1000. Iako ima veliki broj pristaša izvan Europske unije, zahvaljujući svojoj nominalnoj vrijednosti od 10 EURA posebno je popularan među europskim investitorima. No, "bečki" nosi ovu vrijednost tek od uvođenja eura 2002 godine, jer je prethodno imao nominalnu vrijednost od 2000 šilinga. Prednost za Filharmoniju je i blizina kovnice novca. Kratke transportne rute i činjenica da austrijska kovnica novca također ima vlastitu rafineriju osiguravaju dostatne i brze isporuke.
Bečka filharmonija svoje ime duguje slavnom austrijskom orkestru koji je jedan od najboljih na svijetu. Na prednjoj strani zlatnika prikazane su velike orgulje bečkog Musikvereina. Ispod orgulja je utisnuta težina 1/10 unce, finoća 999,9, godina kovanja i nominalna vrijednost 10 EURA. Iznad je utisnut natpis "REPUPLIK ÖSTERREICH". Na poleđini su prikazani neki od glazbenih instrumenata Filharmonijskog orkestra, a na gornjem rubu se vidi naziv orkestra i zlatnik "WIENER PHILHAMRONIKER". Kao i gornji zlatnici, Bečka filharmonija dostupna je u veličinama od 1oz, 1/2oz, 1/4oz i 1/25oz.
-------------------------------------------------- -------------------------------------------------- -------------------------------------------------- -------------------------------------------------- ---------
Münze Österreich ili Austrijska kovnica jedna je od vodećih svjetskih kovnica. Kuje sve optjecajne kovanice Austrije te prestižne kolekcionarske kovanice i medalje.
Tijekom postojanja kovnice ovdje je korišteno mnoštvo načina kovanja. Do 16. stoljeća, primjerice, za kovanje se koristio čekić, a zatim cilindar, kolijevka i preša za navoj. Od 1830 do danas, za kovanje se koristi prstenasta preša za kovanice, koja trenutno može iskovati do 750 kovanica u minuti.
Tijekom godina u Austriji je osnovano još nekoliko kovnica novca - na primjer u Grazu, Kremsku, Salzburgu ili Innsbrucku. Godine 1918., kada se počela formirati Republika Austrija, Bečka kovnica postala je glavna kovnica za Austriju. I ovaj joj status i dalje pripada.
Kovanice iz ove kovnice tražene su od strane investitora i kolekcionara diljem svijeta. Jedan od međunarodno najpriznatijih novčića austrijske kovnice je novac Marije Terezije Taler. Nastao je 1780 godine, kada je ova carica umrla. Trenutno je to najpoznatiji srebrnjak na svijetu i ujedno i novac s najvećim brojem iskovanih komada. Poznata kovanica je i investicijski zlatnik pod nazivom Wiener Philharmoniker.
Između ostalog, Münze Österreich isporučuje i poluge investicijskog zlata koje za njega proizvodi rafinerija Argor-Heraeus SA, u kojoj također posjeduje četvrtinu.
Podaci
- vrsta metala:
- Zlato